Saturday, April 5, 2014

სამოდელო გაკვეთილები


                                გაკვეთილის გეგმა


სკოლა მე-60
კლასი I
საკონტაქტო ინფორმაცია: ნათია კორკოტაშვილი
თარიღი 18.12.2013




გაკვეთილის  მთავარი თემა
რაოდენობის გაზრდა ან შემცირება
სწავლების საფეხური
დაწყებითი
მოსწავლეთა პროფილი
27 ბავშვი
მასწავლებლის სახელი და გვარი
ნათია კორკოტაშვილი
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
მოსწავლეს უნდა შეეძლოს  რიცხვის მიმატების შედეგის აღწერა სიტყვით-გაიზარდა, რიცხვის გამოკლების აღწერა სიტყვით-შემცირდა.

მოსწავლეს უნდა შეეძლოს  ტექნოლოგიური  საშუალებების გამოყენება.
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები

მათ. I.3. მოსწავლეს შეუძლია  რიცხვის მიმატების შედეგის აღწერა სიტყვით-გაიზარდა, რიცხვის გამოკლების აღწერა სიტყვით-შემცირდა.

ისტ-ი I.5. მოსწავლეს შეუძლია ტექნოლოგიური  საშუალებების გამოყენება.

წინასწარი ცოდნა

·         შეკრება-გამოკლების მოქმედებების ცოდნა;
·         რიცხვთა შედარება;
შეფასების საგანი და პროცედურები

განმავითარებელი კომენტარი და შექება.
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები

·         ბუკი;
·         წიგნი (გოგიშვილი, მებონია)

·          

·         დაფა და ცარცი;


გაკვეთილის მსვლელობა/საკლასო მენეჯმენტი
A ფაზა: (5წთ)
პროვოცირებისათვის გაკვეთილს ვიწყებ ზეპირი ანგარიშთ.

 Bფაზა: (20წთ)
    ამის შემდეგ ვთხოვ მოსწავლეებს დაითვალონ 1-დან 8-მდე წინ და უკან  ჯერ ერთის ბიჯით, შემდეგ 2 ის ბიჯით. ამის შემდეგ გადავდივარ დაფაზე მომზადებულ დავალებაზე.
მაგ: კალათაში 8 სოკო იყო. ნინომ კიდევ ერთი დაამატა.
·         ახლა რამდენი სოკოა?
·         რაოდენობა გაიზარდა თუ შემცირდა?
·         რამდენით გაიზარდა 8?
·         რამდენითაა რიცხვი 9 მეტი 8-ზე?

შემდეგ ვაკეთებთ წიგნში გვ.74-ზე მოცემულ N2 სავარჯიშოს.

ვმუშაობთ ისევ დაფაზე: კალათაში იყო 9 ყვავილი. ნუცამ 2 მოაკლო.
·         რამდენი გახდა?
·         რაოდენობა გაიზარდა თუ შემცირდა და რამდენით?

იყო 5 კალათბურთელი, ერთი წავიდა.
·         რაოდენობა გაიზარდა თუ შემცირდა?
·         რამდენით შემცირდა?



ამის შემდეგ ვიწყებთ რიცხვების შედარებას და ვსწავლობთ წესს: ‘’რომ გავიგოთ ერთი რიცხვი მეორე რიცხვზე რამდენით მეტია ან ნაკლებია, დიდ რიცხვს უნდა გამოვაკლოთ პატარა რიცხვი’’


C ფაზა: (10წთ)
ბუკში ვუგზავნი სავარჯიშო 1-ს და სავარჯიშო 2-ს და ასრულებენ დამოუკიდებლად.





შეფასება
ვაფასებ რამოდენიმე მოსწავლეს აქტიურობის მიხედვით.
დავალება
წიგნში გვ.74-75 და სამუშაო რვეულში გვ19. მთლიანად.

No comments:

Post a Comment